Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotoblog: RefuFest aneb Uprchlický festival

23. 06. 2008 8:55:00
Jak se dá uskutečnit podle mnohých neuskutečnitelné, v tomto případě dobré multikulturní soužití? Jednoduše - člověk nesmí dát na přitroublé řeči antimultikulturalistů. Tak se dělo i v pátek a v sobotu na pražském Náměstí Míru, kde sdružení Berkat už popáté pořádalo dvoudenní uprchlický festival RefuFest aneb PřideSvátek. Podívejte se na fotky.

IMG_2015.jpg

IMG_2021.jpg

IMG_2031.jpg

IMG_2040.jpg

Nadace Kintari předvedla nádherné ukázky indonéského tance.


IMG_2052.jpg

Děti z uprchlického tábora v Kostelci nad Orlicí společně zazpívaly ruskou lidovku.


IMG_2074.jpg

Vlevo Sabe Amthor Soe z Barmského centra v Praze, vlevo Patrik Francis z Pákistánu, mimo jiné pěvecká hvězda RefuFestu.


IMG_2084.jpg

Dětský koutek RefuFestu.


IMG_2093.jpg

Skvělá káva z Afriky a Jižní Ameriky z kavárny Mamacoffee dodávala na chuti a dobré náladě. Část výtěžku šla sdružení Berkat .


IMG_2109.jpg

Moje maličkost s přáteli z Tibetu (vlevo) a České republiky. Karin (uprostřed) odjíždí na půl roku do severní Indie. Ta se má, blednu závistí...


IMG_2112.jpg

La Strada v České republice


IMG_2117.jpg


IMG_2125.jpg

Stánek občanského sdružení Berkat, které RefuFest každoročně pořádá. Na obrázku vidíte panenky v krojích z celého světa, které šijí dvě paní, jedna z Gruzie, druhá z Kalmycka. Dále jsme zde nabízeli afghánské a čečenské oblečení, které šijí ženy přímo v těchto zemích. Peníze za prodej pochopitelně putují nazpět.


IMG_2137.jpg

Co může lépe v tom vedru chutnat?


IMG_2151.jpg


IMG_2160.jpg

Zleva: čečenský dorostenec, Alexej Smorčkov z Ruska a Marwan Al Solaiman ze Sýrie. Alexej na RerfuFestu zpíval básně ruských básníků 18. a 19. století, které sám zhudebňuje. Marwan je členem skupiny Ziriab, která obšťastnila diváky v pátek odpoledne.


IMG_2167.jpg

Na uprchlickém festivalu pochopitelně hrají hlavní roli uprchlíci, migranti. Občerstvení bylo pestré, vařily jej ženy z mnoha různých zemí. Uprchlíky jsme ubytovali u českých rodin, takže se mohli i trochu seznámit s našimi zvyky a jídly a pocvičit se v češtině.


IMG_2196.jpg

Skvělá kapela world-music - Ekvátor. Zleva: Čečenec, Maďar, Iráčan, Tunisan, Rus. S kapelou ještě příležitostně zpívá Afghánec. Hrají skvělou směsku moderní hudby ovlivněné arabskými i kavkazskými vlivy.

IMG_2210.jpg

Břišní tanečnice k vystoupení Ekvátoru již neodmyslitelně patří.


IMG_2225.jpg

IMG_2239.jpg

IMG_2243.jpg

Tancovali všichni, bez ohledu na věk.


IMG_2271.jpg

Vedro, žízeň...


IMG_2348.jpg

Skupina Ziriab, která nezapomenutelně hraje tradiční arabské lidové písně. Zleva Hajtam, Marwan (oba ze Sýrie) a Anas (Irák), který je jinak šéfem Ekvátoru a zastupoval na RefuFestu nepřítomného Mouina z Libanonu.


IMG_2438.jpg

Jedním slovem: BENGAS. Jedna z nejlepších evropských romských kapel. Na RefuFestu hrají každý rok, obětavě, bez ohledu na honorář (měli jsem pro kapely jen na cestovné). A jako vždy byli jedním z vrcholů festivalu. Díky.


IMG_2453.jpg

Rena Milgrom – Open field – perské tance. Nádhera.


IMG_2464.jpg


IMG_2488.jpg

Vynikající romské představení brněnského divadla v Líšni.


IMG_2501.jpg

IMG_2506.jpg

U tohoto chlapíka se na chvíli zastavím. Alichan Pašajev je členem čečenského tanečního souboru Maršo, který vznikl v roce 2000 na čečensko-ingušské hranici v uprchlickém táboře Sputnik. Berkat podporuje a spolupracuje s tímto souborem již mnoho let. Jako výsledky vzájemné spolupráce lze jmenovat dvě taneční turné Maršo v ČR v roce 2003 a v roce 2006. Právě při druhé návštěvě čečenského souboru shlédl jedno z jeho mnoha vystoupení pan Mgr. Kožušník, ředitel Moravského divadla Olomouc. Byl umem mladých tanečníků natolik nadšen, že nabídl dvěma chlapcům desetiměsíční studijní pobyt v uměleckém souboru baletu Moravského divadla Olomouc. Berkat spolu s vedoucím souboru Vachou Těmirchanovem vybralo Alichana Pašajeva (Berkat neměl na pobyt druhého chlapce bohužel dost peněz). Alichanův pobyt pomalu končí, za pár dní se vrací do Čečenska a na RefuFestu se tradičním čečenským tancem symbolicky rozloučil s Českou republikou.


IMG_2516.jpg

International Choir of Prague. A opět: nádhera.


IMG_2570.jpg

Dětský koutek v sobotu.


IMG_2597.jpg

Zleva: Ina (Bělorusko) a Johanka z jižních Čech, obě berkatí dobrovolnice.


IMG_2602.jpg

Pražští Afghánci. Naši výborní přátelé.


IMG_2617.jpg

Rychlokurs vaření - Marjam z Čečenska učí zájemce z ČR vařit tradiční jídla své země.


IMG_2598.jpg

Petra, pro změnu dobrovolnice z Plzně - všem dobrovolníkům patří obrovský dík.


IMG_2655.jpg

Zcela vpravo Galina z Kalmyky (jedna z žen, které šijí zmíněné panenky v národních krojích), vlevo jeden z jejích synů.


IMG_2667.jpg

Česká kapela Revelation - hráli skvěle, s elánem.


IMG_2683.jpg

Pro unavené prcky tu vyrostl zázračný odpočívací strom.


IMG_2706.jpg

Eftymie – orientální tance. Vynikající česká tanečnice.


IMG_2747.jpg

Novinářka a spoluzakladatelka Berkatu Petra Procházková se synem Zafarem.


IMG_2761.jpg

A něco afghánského zpěvu jako neplánované překvapení. Během festivalu se přihlásilo několik umělců z různých zemí s tím, že chtějí vystoupit, což jsme smaozřejmě uvítali.


IMG_2786.jpg

Vynikající česká skupina Džezvica, která zpívá nádherné písně z Balkánu.


IMG_2816.jpg

IMG_2859.jpg

Dva z tanečníků, kteří oslnili festivalové diváky.


IMG_2913.jpg

A... konec. Jednou přijít musel. Bohužel.


Jak vidno: multikulturalismus je naprosto neuskutečnitelná utopie, životu nebezpečná, dokonce horší než celý komunismus. A kdo ji zastává chce zlikvidovat český národ a nás všechny uvrhnout do nové totality. Mučisti (multikulti - fašisti) by se měli stydět, do kriminálu s nimi...

A teď ještě tu o Červené Karkulce... :-)))


Podrobnosti o RefuFestu: BERKAT


Foto: František Kostlán

Autor: František Kostlán | pondělí 23.6.2008 8:55 | karma článku: 12.68 | přečteno: 3650x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Januška

Volme spravedlnost

Ministr spravedlnosti dává návrh Nejvyššímu správnímu soudu odvolat soudkyni. Důvodem je skutečnost, že soudkyně postupuje přesně podle litery Ústavy.

22.9.2017 v 4:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 243 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 26.19 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 254 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 203 | Diskuse
Počet článků 96 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3736
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech. =============================================== PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE. ===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.