Svobodu pro Tibet aneb "Čína - špína!"

Fotoreportáž z nedělní demonstrace před čínským velvyslanectvím. Zúčastnily se i tyto osobnosti: Václav Havel, Stanislav Penc, John Bok, Václav Trojan, Jan Ruml, Martin Bursík, Kateřina Jacques. Svobodu pro Tibet žádali všichni přítomní, včetně tibetských aktivistů, ale například i barmských či amerických zastánců lidských práv. Demonstrace na podporu svobodného Tibetu, nezužovaného čínskými komunisty, se zúčastnilo kolem pěti set lidí. Další demonstrace před čínským velvyslanectvím proběhne ve středu 19. března od 18.00 hodin.

V Tibetu čínští komunisté opět vraždí bezbranné a nevinné lidi - tak, jak to totalitní režimy mají ve zvyku. Tibeťané mají dnes ovšem ještě méně šancí na spravedlnost než kdykoli před tím. Demokratický svět už dávno přistoupil na hru na hodnou Čínu, na přijatelné komunisty, protože velký čínský trh a odbyt jsou pro něj důležitější než dodržování lidských práv. Velké západní firmy při vstupu na čínský trh přistupují na omezující pravidla (například cenzuru v přístupu na některé internetové stránky apod.), která jim tamní totalitáři kladou jako podmínku. O celkové atmosféře a přístupu k Číně svědčí i to, že Rolling Stones souhlasili s tím, že na svém koncertu vypustí některé písně, jak to na nich čínští komunisti požadovali. A konečně: v Číně budou zanedlouho Olympijské hry, symbol míru a domluvy. To už není jen paradoxní, ale přímo absurdní.

O to důležitější a cennější je každá akce, která se nebojí říkat čínským diktátorům pravdu. Demonstraci organizovala čtyři občanská sdružení: Potala, Lungta, M.O.S.T., Namasté Nepál. Ve svém prohlášení k situaci v Tibetu píší: 

"Demonstrace probíhající od 10. března 2008 ve Lhase a dalších místech Tibetu vyjadřují nespokojenost Tibeťanů se způsobem vlády čínských úřadů v Tibetské autonomní oblasti a dalších provinciích obývaných Tibeťany. Vyjadřujeme podporu těm Tibeťanům, kteří se formou nenásilí snaží poukázat na přetrvávající problémy v otázce dodržovaní lidských práv. Vyzýváme čínské autority, aby umožnily demonstrujícím pokojně vyjádřit právo na svobodu shromažďování a projevu. Jsme přesvědčeni, že čínské úřady mají neprodleně zahájit dialog s tibetským lidem a vyvarovat se použití síly proti demonstrujícím. Žádáme propuštění preventivně zadržených osob, důrazně žádáme, aby nebyly vystavovány lidsky nedůstojnému zacházení a mučení.

Dále nesouhlasíme se způsobem, jakým se čínská vláda rozhodla postupovat proti demonstrantům při nepokojích, které přerostly v násilné - nesouhlasíme se střelbou, použitím těžké vojenské techniky a zabíjením protestujících.  Vyzýváme české sdělovací prostředky, aby přistupovaly kriticky k oficiálním zprávám agentury Nová Čína (XinHua), které mohou být záměrně zkreslené a snaží se vyvolat v západních médiích dojem, že vojenský zásah proti demonstrujícím je opodstatněný. Obáváme se možnosti, že pokojné demonstrace Tibeťanů jsou čínskou mocí záměrně eskalovány a zneužívány jako záminka k tvrdému vypořádání se s protesty. Situace v Tibetu upozorňuje na špatný stav dodržování lidských práv v Číně. V souvislosti s blížícími se Olympijskými hrami v Číně nepovažujeme jednání čínských úřadů za správné."

Další demonstrace za svobodu Tibetuproběhne

ve středu 19. března 2008 od 18.00 hodin

před čínským velvyslanectvím, Pelléova 18, Praha 6

 

Podrobnosti k nedělnímu protestu před čínským velvyslanectvím přinesl server iDNES.cz v článku Pražskou demonstraci za Tibet podpořil i Havel.

 

Jeden z Tibetských zastánců svobody a odpůrců čínského "řešení věcí".

 

Stanislav Penc začal s podporou Tibetu již v první polovině 90. let minulého století. Postupně se jemu a jeho spolupracovníkům podařilo přesvědčit stovky radnic českých měst a obcí, aby pravidelně, každý rok, vyvěšovaly tibetské vlajky na znamení podpory svobodného Tibetu. Penc dnes pěstuje kozy na ekologickém statku a je poradcem ministra životního prostředí.

Účastníci protestu nejčastěji volali "Svobodu Tibetu" a "Čína - špína".

 

Ministr Martin Bursík - bez ochranky, zato s odhodláním...

 

 Protestující mávali tibetskými vlajkami a nesli transparenty s nápisy "Stop násilí v Tibetu". Před budovou velvyslanectví také zapalovali svíčky.

 

 

 Sabe Amthor Soe z pražského Barmského centra, zastánkyně lidských práv z Barmy, zapaluje před čínským velvyslanectvím svíčku za nenásilné řešení v Tibetu.

 

Jan Ruml a moje maličkost.

 

Ministr Martin Bursík a poslankyně Kateřina Jacques coby demonstrující.

 

 

Václav Havel přijel v dobré náladě. "Každý přece ví, proč jsem sem přijel, není třeba velkých proslovů," reagoval s úsměvem na sdělení, že se někam "ztratil" megafon...

... megafon se ovšem našel a Václav Havel řekl pár slov na podporu svobodného Tibetu.

 

Bursík na shromáždění četl otevřený dopis, který napsali společně s Kateřinou Jaques a se Stanislavem Pencem, který chtěli předat čínské velvyslankyni. Útroby velvyslanectví se však tvářily pustě a prázdně. Jan Ruml poté přečetl prohlášení českého ministerstva zahraničí, které formuloval ministr Karel Schwarzenberg.

 

Chvíle zamyšlení... a dotazy novinářů.

 

Po demonstraci proběhl v klubu Vagon na Národní třídě benefiční koncert na podporu Tibetu. Vystoupil zde tibetský hudebník Lobsang (na fotce), a skupiny Posmrtné zkušenosti The A.D.E. a Jesus Om.

 

K hudbě skupiny Posmrtné zkušenosti skvěle tancovala tato umělkyně.

 

 

Foto: František Kostlán

 

Vážené a milé, vážení a milí,
kdo se mnou chcete diskutovat doopravdy, k věci, neanonymně, slušně a bez urážek, napište mi, prosím, na e-mail:
kostlan@volny.cz Děkuji 

 

Autor: František Kostlán | pondělí 17.3.2008 10:06 | karma článku: 19,83 | přečteno: 2875x