Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny potravin = zlodějna! Přestaňme kupovat předražené výrobky!

5. 06. 2008 9:18:59
Odborníci nám dosud vštěpovali, že zdražování potravin má na svědomí zvýšená poptávka po potravinách v Číně a Indii a pěstování řepky olejné na výrobu pohonné hmoty. Nyní se ukazuje, že šlo o polopravdu a zamlčování faktu, že čeští zemědělci, zpracovatelé i prodejci jsou prostě nenažraní.

Tou další částí pravdy byl fakt, který je samozřejmě znám i oněm vymývačům mozků: čeští zemědělci, výrobci potravin i prodejci vycítili možnost skrýt ve výše zmíněných argumentech svou NENAŽRANOST. Nedokázali si odříct příležitost svézt se na vlně zdražování a přitvrdili ještě více. Dnes se dozvídáme, že mléka je na trhu nadbytek, zemědělci jej budou dávat prasatům či rovnou vylévat. Cena mléka i mléčných výrobků se přitom rovná legalizované zlodějně, ostatně jako ceny potravin v České republice vůbec. Za deset deka toho nejlevnějšího taveného sýra zaplatíme okolo 20 korun (sic!), stejné množství nejlevnějšího plátkového sýra stojí okolo 15 korun.

Chleba svého času zdražil během několika málo měsíců až o 12 korun za bochník o váze 1200 gramů - což je ostatně i důkaz, že šlo z části o nenasytnost zmíněných, protože sama poptávka na světových trzích by tak rychlou reakci nevyvolala a větší dopady pěstování řepky na úkor obilovin budou v tomto směru podstatnější až ve chvíli, kdy bude na trhu permanentní nedostatek obilí - teprve potom začne jeho cena z tohoto důvodu nějak významě stoupat.

Ceny zeleniny a ovoce či například hovězího masa jsou ukázkovým příkladem toho, jak sebou my, konzumenti, necháváme orat. Opravdu by mě zajímala skutečná výrobní cena třeba u chovu hovězího skotu, u pěstování rajčat nebo u jablek, když do ní započítáme i nemalé dotace ze státní pokladny. Nehovořím tedy o výrobní ceně, kterou by si naši nenažranci z řad zemědělců, výrobců a prodejců pro veřejnost vybájili, ale o ceně skutečné. Cena českých rajčat se i v nejlevnějších supermarketech pohybuje většinou mezi 30 a 40 korunami za kilo, většina odrůd u nás vypěstovaných jablek nejde pod 30 korun za kilo - a to byla České republika v tomto ohledu vždy světovou velmocí!

Je zajímavé, že někteří ekonomové připouštěli, že zdražování potravin mají zčásti na svědomí i čeští nenasytníci, co do počtu mediálních vyjádření se však jednalo o zanedbatellnou menšinu. A co vedlo ostatní "odborníky" k tomu, aby se nám snažili pomocí polopravd vymývat mozek? Inu, nejspíš to bude provázaný kruh, jak je u nás zvykem. Velká zemědělská družstva, zpracovatelé i prodejci si zdražením potravin přijdou na slušné peníze, proč by si tedy nezplatili někoho, kdo má tu schopnost, možnost i moc odvést od jejich nenasytnosti pozornost. Jiné vysvětlení mě skutečně nenapadá, předpokládám, že mezi ekonomy a dalšími odborníky nebude příliš těch, kteří by námi manipulovali jen z pouhého rozmaru.

Ceny potravin se dají napravit jediným způsobem. Nekupovat je, respektive kupovat jen to, co nezbytně potřebujeme a evidentně předražené potraviny nechat v regálech prodejců shnít. Odhaduji, že by stačilo takto jednat pár měsíců, za předpokladu, že by se tohoto bojkotu zúčastnila nadpoloviční většina kupujících. Nenažranci musejí dostat za vyučenou - a to nejen pro tuto chvíli, ale i do budoucna, jinak se můžeme dočkat i toho, že za bochník chleba od nás budou chtít třeba i stovku, protože jejich nenažranost zřejmě nemá žádný limit v povědomí, co je ještě mravné a co už nikoli.

Vzpomeňmě si, prosím, na tuto zlodějnu, až zase uslyšíme naše zemědělce naříkat, že dostávají od státu příliš nízké dotace, naše výrobce, že energie příliš zdražují a naše prodejce, že prodávají jak mohou nejlevněji. Zemědělci žijou i z našich daní, výrobci pro změnu odírají zemědělce a prodejci uzavřeli kartel - jinak lze těžko vysvětlit, proč jsou ceny potravin ve všech supermarketech v podstatě stejné, jakoby žádná konkurence mezi řetězci neexistovala. Uvědomme si přitom, že za potraviny platíme dvakrát - jednou dotacemi, které jdou z našich kapes, podruhé přímo v obchodech, takže reálná cena potravin je ve skutečnosti ještě vyšší.

A kdyby snad v budoucnu měli tu drzost a požadovali zvýšení dotací či znovu stávkovali, žeňme je před sebou svinským krokem. Stát by měl naopak při současných zlodějských cenách potravin dotace do zemědělství snížit na minimum (dát je jen drobným zemědělcům) a tlakům nenažranců se odvážně postavit.

Autor: František Kostlán | čtvrtek 5.6.2008 9:18 | karma článku: 42.86 | přečteno: 7359x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Premiér cestovatel

Stabilita Libanonu je důležitá pro celkovou stabilitu regionu. Ta je obecně křehká – stačí málo a oheň je „na střeše“.

22.11.2017 v 0:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 23.29 | Přečteno: 406 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 19.59 | Přečteno: 405 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.94 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.22 | Přečteno: 1005 | Diskuse
Počet článků 96 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3740
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech. =============================================== PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE. ===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.