Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelky a učitelé, podporuji vaši stávku

9. 06. 2008 7:45:00
Doufám, že vydržíte až do zdárného konce, nebo že se rozhodnete pro ještě radikálnější krok. Zdejší politici jen vyprávějí pohádky o "vzdělané společnosti" a "společnosti vzdělání," aniž by byli ochotni pro to něco učinit. Platy zvýšili sobě, soudcům, státním zástupcům a policistům. Učitelé jsou pro ně až ti poslední.

Učitelé nejsou vyžírky

Před vámi stávkovali a demonstrovali krom jiných například i železničáři či zemědělci, což pokládám za nehoráznou drzost. České dráhy měly být již dávno privatizovány, protože jejich stav je více než tristní a v současné podobě neudržitelný - čím dražší jízdné, tím horší služby. Dotace velkým zemědělským družstvům v kontextu se stavem a úrovní zpracovatelského průmyslu a prodejních řetězců jsou přímo výsměchem daňovým poplatníkům - čím vyšší jsou dotace, tím vyšší jsou ceny potravin bez reálného důvodu (u nás rostou ceny potravin více než na světových trzích). Obě jmenované sklupiny lze s úspěchem pokládat za vyžírkovské. Vaše rozhořčení je však naopak spravedlivé - platy se vám sice opticky zvyšují, ovšem vaše reálná mzda zůstává prakticky stejná či se ještě horší.

Učitel bohatší bankéře

"Ne bankéř, ale učitel bude nejbohatší člověk v obci," řekl v roce 1998 Miloš Zeman po svém nástupu do čela vlády. Copak o to, Zeman toho postupně napovídal více, co se dá označit za bohapusté chastounství, to by nemělo být nic překvapujícího.
Jenže totéž nebo podobné tvrdili postupem času všichni premiéři a ministři školství.
"Školství a dobré platy pro učitele jsou naší prioritou," sdělil Vladimír Špidla po svém nástupu do čela vlády.
"Vláda považuje školství a vzdělávání za svou prioritu a bude usilovat o jeho rozvoj a o to, aby ČR v této oblasti důstojně obstála v mezinárodním srovnání," sdělil Stanislav Gross po svém nástupu do čela vlády. Ten samý Gross navrhl zvýšit plat v průměru přes třicet tisíc korun měsíčně - ovšem policistům (a hasičům, kteří si nesporně vysoké platy zaslouží).
"Společnost vzdělání" - takto označil premiér Topolánek svou představu o naší společnosti po svém nástupu k moci.


Výsledek slibů politiků

A co je výsledkem přetahování politiků o to, kdo nejlépe pozvedne naše školství? Výsměch.

Miloš Zeman:

 • Výdaje na školství: 4,6 procenta HDP
 • Platy pracovníků ve školství: 84 procent průměrné mzdy

Vladimír Špidla:

 • Výdaje na školství: 4,2 procenta HDP
 • Platy pracovníků ve školství: 93 procent průměrné mzdy

Stanislav Gross + Jiří Paroubek

 • Výdaje na školství 4,9 procenta HDP
 • Platy pracovníků ve školství: 99 procent průměrné mzdy

Mirek Topolánek - rok nástupu do vlády

 • Výdaje na školství 4,9 procenta HDP
 • Platy pracovníků ve školství: 107 procent průměrné mzdy

Pro srovnání ještě uvádím výdaje na vzdělání a tudíž i na platy pracovníků ve školství i ve srovnatelných zemích - procenta z HDP:

 • ČR - 4,9
 • Polsko - 6,0
 • Slovinsko - 6,0
 • Švédsko - 6,7
 • Dánsko - 7,2
 • Průmeř OECD - 6,2

Policista bohatší učitele

V těch samých letech se rapidně zvýšily platy politiků, poslanců senátorů, ministrů i prezidenta, soudců, státních zástupců a policistů. Tedy těch profesí, které naši demokracii často kompromitují namísto aby ji pozvedaly, jak je v normálních zemích zvykem. Mezi politiky, soudci, státními zástupci a policisty je pořád dost lidí, kteří si demokracii představují jen jako dobrou příležitost pro vlastní živnost, nikoli též jako činnost prospěšnou všem. A poklonkování některých státních zástupců a soudců politickým zájmům, jakož i prorůstání politiky s různými mafiemi pokládáme již za běžný jev, nikoli za výjimečnou situaci. Většina politiků vidí svou profesi jako pouhou technologii moci. Jejich provázanost s podsvětím a různorodými lobbyistickými skupinami a zájmy je myslím zřejmá i bez "Kubiceho zprávy" či Krakatice, natož s těmito policejními spisy, které provázanost politiky s gangstery prokazují. Výsledek tvorby zákonů v jejich podání je přímo bolestný - to nejsou zákony, ale slzný plyn namířený proti odborníkům na legislativu i proti těm, kteří je mají uplatňovat v praxi.

Rozhodování orgánů činných v trestním řízení je často velmi podivné. Pomalu každý ze soudců si vykládá právo jinak, zároveń však tvrdí, že vyznávají pozitivistický přístup k právu (striktně podle psaného slova) právě proto, aby k tomu nedocházelo. Soudní řízení se táhnou neúměrně dlouho (což je ovšem také chybou politiků, kteří neumějí vytvořit podmínky pro to, aby systém začal fungovat). A slovní spojení "dopravní policie" je samo o sobě synonem pro výraz korupce (zdaleka nejde jen o ni, použil jsem ji jen jako příklad). Vedle politiků tedy i všichni zmínění rozhodně nepatří k těm, kteří by si zvyšování platů svou činností zasloužili. O to větší ostudou nás všech je, že výše postavený policista dnes pobírá mnohokrát vyšší plat než učitel na základní škole, o státních zástupcích, neřkuli soudcích ani nemluvě.

Vzdělávání je politikům lhostejné

Nevolám ovšem po snížení platů policistů, státních zástupců a soudců, ale po zvýšení platů učitelů minimálně na úroveň policistů až soudců (úměrně - od základního školství po vysoké), pokud nemá i nadále jít o výsměch zdravému rozumu. Práce učitelů je minimálně stejně náročná i záslužná jako práce jejich. Politici podstatným zvyšováním platů těm "správným profesím" jasně ukazují, kde leží jejich priority: korytaření, klientelismus, přihrávání kšeftů, jánabráchismus, korupce... Z toho přístupu pak vyplývá jejich věčné slibování a další mletí prázdné slámy. Co je politikům naopak lhostejné, je vzdělání našich dětí. A to učiteli ohodnocenými podle toho, nakolik si dobrého vzdělání našich dětí vážíme.

Ano, je pravda, že i mezi učiteli se najde malé procento těch, jejichž úrověň neodpovídá ani platu dosavadnímu. To se ovšem neřeší tak, že ze školství učiníme Popelku - je třeba vymyslet mechanismus, který tyto učitele ze vzdělávací soustavy vytěsní. A vytvoření nástroje k tomu je opět věcí politiků, nikoli pracovníků ve školství. Společenská prestiž učitelského povolání je oprávněně vysoká, nejspíš vyšší než společenská prestiž všech ostatních zde zmíněných profesí. Plat tomu ovšem neodpovídá, protože o něm rozhodují lidé, kteří dávají přednost vlastnímu prospěchu před prozíravostí, tedy před kvalitou vzdělání, které do velké míry podmiňuje kvalitu společnosti i v budoucnu.

Milé učitelky, milí učitelé,

slibů na zlepšení podmínek pro vzdělávání a s tím související zvýšení platů učitelů už jsme slyšeli dost. A nebude to lepší, dokud politikům neukážete svůj jasný postoj. Doufám proto, že svůj tlak na vládu nevzdáte předčasně a dotáhnete jej do úspěšného konce. A pokud se vám to nepovede, že splníte své předsevzetí a na podzim pořádně přitvrdíte. Ať se za nos konečně chytí ti, kterým je vlastní nos nade vše.Podrobnosti a další informace naleznete v článku iDNES.cz:

Školské odbory před stávkou: Pokud nám nevyhoví, bude hůř

(Informace jsem přebral z časopisu Respekt, z článku Učitelé křičí SOS.)


Autor: František Kostlán | pondělí 9.6.2008 7:45 | karma článku: 0.00 | přečteno: 1261x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 486 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 417 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.67 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 479 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 673 |
Počet článků 96 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3740
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech. =============================================== PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE. ===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.