Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povídka: Reklama, sex a humor

6. 11. 2008 7:30:00
Komunikovali jsme na poradě téma sexu v reklamě. Potom jsme prováděli reklamní sexuální výkon. Večer. Ve výloze obchodního domu. V osvětlené výloze.

Kolem chodili manipulouši, jak v naší hantýrce nazýváme příjemce reklamy.

Sem tam se na nás někdo mechanicky podíval, hodil okem, a šel drze a neuvědoměle zase dál, za svým, žít si po svém způsobu, bez nás, bez naší snahy upozornit ty dacany na něco nového, užitečného, důležitého.

„Asi provádíme sex málo odborně, figurante, řekla mi figurantka, jinak by se manipulouši zastavovali, zírali by nebo by byli pohoršeni a volali by strážníka. Nebo je tolik poznat, že to děláme bez vášně, jen čistě jako reklamní produkt?“ optala se sama sebe.

„Možná, že to prostě nebyl tak dobrý nápad, sexu mají dost ve filmech, občas dokonce i ve svých bytových jednotkách, proč by je měl zaujmout coby součást reklamy obchodního domu?“ odvětil jsem.

IMG_1825.jpgNakonec nás zachránil pán s ramínkem v ramenech svého hubertusu.

Působil komicky.

Natolik, že jsme zapomněli i na honorář, který jsme za reklasex měli dostat. Nazí, v osvětlené výloze, smáli jsme se tomu pánovi, který se jako jediný u nás zastavil a rovnal si v odrazu výlohy ramínko dosud zastrčené v kabátě, aby mu tolik nepřekáželo. Hlavu podivně na stranu lomcoval s ramínkem a posunoval je na jednu a zas na druhou stranu, točil se dokola na jedné noze a sakroval při tom. Absurdnost situace nás zcela posunula od účelu naší práce a přivodila nám spontánní věc, totiž smích, což je v případě propagace neomluvitelné, pokud to tedy není přímo ve scénáři.

Příjemci reklamy se zastavovali, koukali na pána i na nás a smáli se s námi. Působilo to přirozeně plánovitě, jakoby to ve scénáři skutečně bylo. Trvalo to dobrou půlhodinu, což je pro živou reklamu na veřejnosti lhůta neuvěřitelně dlouhá.

Potom pán zmizel a manipulouši si opět šli - nekoordinovaně, neplánovaně, bez smyslu, který jsme jim reklamou dodávali - za svým.

Oblékli jsme se.

Vyšli jsme z výlohy dovnitř obchodního domu.

Přišel za námi náš bezprostřední šéf, jeden z nejnadanějších manipulátorů poslední doby. „Pomozte mi s tím ramínkem, nemůžu ho vyndat z toho zatraceného kabátu.“

Zůstali jsme udiveně stát.

„No co koukáte, snad si nemyslíte, že byste byli schopni tím svým ucouraným sexuálním maršem zaujmout příjemce reklamy? Prostě jsem vám neukázal celý scénář, aby lépe vynikly a skloubily se prvky neplánované spontaneity se spontaneitou plánovanou - to je v oboru poslední trend, jak víte. Nemusíte se ničeho bát, svoje prachy dostanete. Připravte se na zítra, bude se vraždit,“ zamnul potěšeně dlaněmi o sebe. „A hejbněte kostrou, za chvíli v televizi začíná hlavní reklamní blok, bohužel stále ještě přerušovaný filmem, chci jej stihnout od začátku,“ řekl onen manipulátorský talent, svlékl se donaha, šel do výlohy zapnout televizi a lehl si na pohovku.

Manipulouši kolem něj chodili, jakoby neexistoval.

Začalo poprchávat.

Šli jsme s figurantkou domů.

Pomalu, zmoženě.

„Pojď rychleji,“ řekla mi, „docela jsem po práci dostala chuť na dobrou večeři a pořádnou porci milování.“

„Ne, že zas budeš vzrušením ječet, až probudíš Ivánka,“ odvětil jsem a pohladil ji po vlasech.

„Kdyžtak mu pustíme reklamy,“ odpověděla mi, „víš přece, jak je zbožňuje, ty můj figurante,“ dala mi herdu do zad, rozeběhla se, a já za ní zamilovaně pospíchal.

Zastavili jsme se u výlohy nového, nadmíru rozlehlého supermarketu. Figurant si tam právě natahoval na penis kondom, figurantka mu pomáhala. Prostě obvyklá nuda, kdyby se ovšem před výlohou nezastavil automobil značky Dodge a z jeho okýnek nezačali na figuranty střílet gangsteři ze samopalů. Ostrými náboji.

Takový sběh příjemců reklamy nevyvolalo ani naše dnešní vystoupení. Zástup vtrhl do výlohy - jednotlivé součásti manipuloušské masy ohmatávaly obě mrtvoly, jestli jsou skutečně mrtvolami, a nadechovali se čerstvého pachu krve, který jim ani film při nejlepší vůli nabídnout nemůže.

„To by mě teda zajímalo, s čím zítra přijde ten náš manipulátorský talent,“ řekla žena a zvědavě se na mě usmála, „tak honem, honem, domov nás očekává,“ dodala a začala si notovat hlavní melodický motiv naší fušky:

"Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená, kdo do ní vejde... "

Autor: František Kostlán | čtvrtek 6.11.2008 7:30 | karma článku: 13.50 | přečteno: 2556x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Marcela Valouchová

Vzkaz

Tento zimní čas mu vyhovoval. Všude spěchající lidé plní starostí. Pásl se na jejich pocitech uspěchanosti a bezradnosti. Užíval si té slasti, dokud to jde. Ještě tak den a vše skončí, budou chudé dny.

20.11.2017 v 7:20 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 135 | Diskuse

Jiří Babor

M.Ř.S.

Za ty dvě noci na které nezapomenu, za vůni Tvých vlasů a doteky které hřály jako letní slunce......

20.11.2017 v 1:23 | Karma článku: 3.74 | Přečteno: 144 | Diskuse

Gabriela Onderková

Na existenciální notečkú...

aneb Inspirováno mými literárními mistry..... poznáte kterými? Jako učitelka literatury musím někoho zkoušet i v době existenciální krize :-)

19.11.2017 v 17:26 | Karma článku: 5.41 | Přečteno: 135 | Diskuse

Marek Ryšánek

Sláva a uznání?

komu by se nelíbilo být ctěn, být známý a populární. To je přirozená lidská potřeba. Každému z nás dělá dobře, když je u lidí v úctě. Je v pořádku, když je to důsledek toho, že něco smysluplného vykonal,

19.11.2017 v 17:20 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 124 | Diskuse

Dita Jarošová

Sranda a láska ať zvítězí nad lží a nenávistí!

Když je jednomu či kolektivu nejhůře, uchýlí se k humoru. Máme v tom vybudovanou tradici, Hašek, Šabach, Škvorecký, Voskovec s Werichem, Suchý se Šlitrem, Svěrák s Uhlířem jsou jen pouhou namátkou výčtu české legrace.

19.11.2017 v 11:14 | Karma článku: 13.69 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 96 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3740
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech. =============================================== PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE. ===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.